Firma Metzler powstała w 1898, założona przez Kazimierza Metzlera jako jedna z nielicznych polskich firm działających w naszym regionie. Firma zajmowała się przede wszystkim przecieraniem drewna na potrzeby budownictwa. Prowadziła również samodzielne budowy domów mieszkalnych oraz budynków gminnych. Przetrwała I wojnę światową, a także światowy kryzys gospodarczy w latach 1929-1932.

historiasz

Najtrudniejszą próbą dla firmy była jednak II wojna światowa. Po wojnie firmę obejmuje syn Kazimierza - Edmund Metzler, który przez cały okres swego powojennego życia walczył z władzami komunistycznymi o jej utrzymanie. Stosowane w tym czasie tzw. "domiary" finansowe rujnowały dobrze prosperujący zakład. W 1970 roku do pracy w firie włącza się syn Edmunda, Kazimierz Metzler.

Dopiero przełomowy rok 1989 otworzył nowy rozdział w rozwoju firmy. Możliwości, jakie stworzono w nowym systemie gospodarczym, pozwoliły na nowe inwestycje i w konsekwencji rozwój firmy.

Dzisiaj firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości podłóg drewnianych. Dzięki nowoczesnej technologii m.in. komputerowym suszarniom i precyzyjnym maszynom do obróbki drewna, uzyskujemy najwyższą jakość naszych produktów. Doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie procentuje i dlatego nasze podłogi są cenione zarówno w Polsce jak i na rynkach zagranicznych.

 

Zobacz galerię starych zdjęć

 

Właściciele

Kazimierz Metzler 

Założyciel firmy Metzler - Wielkopolanin z krwi i kości pracowity i oddany swojej pracy. Część swego życia spędził w Niemczech gdzie dorobiwszy się majątku wrócił do kraju by zainwestować w tartak, przetwórstwo drzewne i firmę budowlaną w Kaszczorze. Patriota poświęcający się ojczyźnie, pomagał powstańcom wielkopolskim, uznany przez organizacje kombatanckie. Jego patriotyzm i zaangażowanie było bezpośrednim powodem aresztowania na początku II wojny światowej i męczeńska śmierć w Forcie VII w Poznaniu.

Edmund Metzler 

Syn Kazimierza, Edmund objął firmę w czasie wojny - wcześniej kupiec zajmujący się handlem drewnem z Holandii i Litwy. Przejęcie firmy w okresie wojny, upaństwowienie i walka o wyłączenie z nacjonalizacji, walka o koncesje na okres 5 lat, ciągłe aresztowania i kontrole powodowały podupadanie firmy.

Kazimierz Metzler 

Kazimierz syn Edmunda przerywając karierę artystyczną powrócił do rodzinnego Kaszczoru by pomóc ojcu kontynuować dzieło ojca i dziadka. Jako syn tzw. "prywaciarza" (określenie takie funkcjonowało w okresie socjalizmu i określało osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą) nie uniknął trudności w prowadzeniu firmy pomimo lepszych już warunków funkcjonowania firm prywatnych w latach 1970-1980. Właściwy okres rozwoju firmy nastąpił dopiero w roku 1989 kiedy to nowe prawo gospodarcze pozwoliło na otworzenie się firmy na eksport i poszerzenie produkcji o nowe rodzaje podłóg. Wprowadzanie nowoczesnych maszyn i technologii, niedostępnych wcześniej, spowodowały rozwój i umacnianie się firmy Metzler początkowo na rynkach europejskich potem stopniowo na rynku polskim.

Dnia 8. grudnia 2012 r. odszedł od nas Ś.P. Kazimierz Metzler, który przez ponad 40 lat pracował dla naszej firmy i tworzył jej współczesny kształt i pozycję na rynku. Rodzina Metzler kontynuuje dzieło przodków zgodnie z ponad 115-letnią tradycją.

METZLER Sp. z o.o.
ul. Powstańców Wlkp. 58
64-234 Kaszczor

T. +48 65 549 90 83

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka prywatności

/metzlerhttp://www.metzler.com.pl/